čir na želucu kod pasa

Čir na želucu kod pasa! Ovo su sigurni znaci!

Koji je prvi simptom koji ukazuje na čir na želucu kod pasa? Koji su uzroci bolesti i kako se leče psi? Saznajte sve i pomozite svom ljubimcu.

Istina je. Naši kućni ljubimci nisu pošteđeni bolesti kao što je čir na želucu.

Čir na želucu kod pasa predstavlja oštećenje u tkivu organizma koje nastaje u sluznici želuca.

Ona sprečava oštećenje koje prouzrokuje želudačna kiselina, i usled njenog povećanja poremetiće se normalno funkcionisanje sluznice, što može dovesti do toga da vaš kućni ljubimac dobije čir.

Na kraju krajeva pseći stomak je veoma osetljiv organ. A zašto je to tako?

Stomak kod pasa ima izgled balona i fleksibilan je. Razlog tome su preci koji su gutali velike komade hrane i to veoma brzo, bez žvakanja, pa su stoga u stomaku potrebni zaštitni mehanizmi.

Sluznica stomaka je od izuzetne važnosti, jer osigurava da agresivna želudačna kiselina ne može da napadne sve ostale stomačne slojeve. Probava započinje u samom stomaku. Enzimi i želudačna kiselina razlažu hranu i prenose je u creva koji su izuzetno agresivni. 

Sluzokoža se takođe nalazi u stomaku, žlezde sluzokože formiraju želudačne sokove, zatim sledi sloj mišića. Sa spoljašnje strane se nalazi sloj tkiva koji predstavlja štit protiv prekomernog izlučivanja želudačne kiseline.

Blagim gastritisom su u početku pogođene sluzokože, a ukoliko je gastritis hroničan, dovodi do toga da se pojavi čir na želucu kod pasa.

Uspostavljanjem dijagnoze veterinari razlikuju akutni gastritis (praćen jakim bolom) od hroničnog. Akutni gastritis se javlja usled površinskog oštećenja sluznice želuca, pa zbog toga vaš pas povraća i pati od dijareje. Znaci akutnog gastritisa su upravo povraćanja žučnih izlučevina žućkaste boje. 

čir na želucu kod pasa simptomi

Čir na želucu kod pasa simptomi

Kako biste sprečili da čir na želucu postane opasan za vašeg psa, od izuzetne važnosti je da prvenstveno prepoznate simptome povezane sa gastritisom.

Često se može desiti da vaš pas krije svoju bol što je zaista nezgodno, pa je zato važno da uvek pripazite na svog psa i na vreme uočite svaku, neuobičajenu promenu ponašanja.

Primetićete i najmanje simptome čira na želucu ukoliko ste pažljivi.

Najčešći simptomi su:

  • Bolovi u stomaku
  • Gubitak apetita (vaš pas je izgubio apetit ili čak odbija da jede)
  • Slabost (bezvoljnost, traži puno odmora i sna, želi manje da se igra, iako postoji potreba za odmorom, vaš pas luta i češće menja ležajeve, mršavi)
  • Povraćanje (povraćanje je praćeno ostacima hrane žućkaste boje ili bele pene, na prazan stomak ujutru. U povraćanju može biti krvi ili može imati izgled taloga kafe što je pokazatelj stare krvi. Morate odmah otici veterinaru , jer je to jedan od simptoma koji ne treba zenemariti.)
  • Proliv kod psa zajedno sa povraćanjem
  • Tahikardija
  • Groznica
  • Prisustvo krvi u stolici (obratiti se veterinaru obavezno)
  • Gubitak težine (vaš pas odbija da jede zbog dugotrajnih bolova i stomačnih tegoba zato mršavi, zbog poremećenog varenja, kreće se više nego obično)
  • Povećana salivacija (lučenje pljuvačke)
  • Blede desni
  • Anksioznost
  • Dehidratacija (zajedno sa izuzetno kiselom hranom može dovesti do razvoja čireva)
  • Regurgitacija(izbacivanje hrane iz jednjaka ili želuca bez mučnine)
  • Žgaravica (vaš pas pokušava da je ublaži čestim lizanjem grudi i posebno je osetljiv na pritisak u predelu stomaka)
  • Loš zadah iz usta (možete osetiti kiseo zadah ili truli zadah vašeg psa, proverite da li postoji upala desni, to takođe može dovesti do lošeg zadaha)
  • Dlaka je gruba (može drugačije mirisati posebno u predelu vrata, brzo se menja, što je očigledno metabolička reakcija. Dlaka je apsolutno ogledalo zdravlja vašeg psa.)
  • Zvukovi u stomaku psa
  • Zadihanost 
  • Slab puls

Najčešći simptom čira na želucu kod pasa u čak 90% je povraćanje koje može biti uz prisustvo krvi (hematemeza), međutim navedeni simptomi mogu ukazivati i na druge bolesti.

Pored ovih simptoma, pojedini simptomi mogu biti skriveni. Promena apetita tokom nekoliko dana, vaš pas jede normalno, pa ne jede uopšte.

Psi sa čirom na želucu odbijaju da jedu ujutru jer su im obroci često mučni.

Jedenje trave je potpuno normalno kod vašeg psa, međutim jedenje trave u velikim količinama je simptom koji ne treba ignorisati.

Povećana žeđ je znak prekomernog izlučivanja želudačne kiseline, pa vaš pas jedenjem trave pokušava da je nekako razblaži.

Protezanje je više nego obično i dosta je sporije. Pas bezvoljno izlazi iz boksa ili kućice, ne skače na sofu ili krevet, sve zbog bolova u stomaku. Zatim prekomerno lizanje šapa, lizanje pokrivača, lupanje usnama je učestalo, širi grlo i guta vazduh.

Važno je naglasiti da čir na želucu kod pasa može se javiti kod pasa svih starosnih grupa, bez obzira na rasu psa. 

Iznenadna promena ponašanja i pokazivanje bola znak je da odmah posetite veterinara.

Uzroci nastanka čira na želucu kod pasa

Postoji niz uzroka koji mogu izazvati čir na želucu kod pasa.

Posledice su veoma bolne, a u ekstremnim slučajevima mogu postati opasne po život.

Najčešći uzrok za čir na želucu kod pasa je hronični gastritis koji nije izlečen.

Slučajno trovanje može biti jedan od vodećih uzroka, najčešće u obliku intoksikacije biljkama, trovanje hemikalijama, teškim metalima itd.

Biopsijom dobijenom od psa mogu se naći organizmi slični heliko bakteriji (helikobakteri pilori)bakterija koja uzrokuje hronično zapaljenje želuca.

Izloženost određenim lekovima, kao što su upotreba NSAIDS i kortikosteroida posebno dugotrajnim korišćenjem jeste primarni uzrok oboljenja. Dugotrajnom upotrebom ovaj lek oštećuje stomak.

Izuzetno je važno da ove lekove ne treba potceniti, oštećuju stomak, ali isto tako su neizbežni protiv jakih bolova. Cilj veterinara je što više  da se smanji izlučivanje želudačne kiseline lekovima, što može dovesti do dodatnih stomačnih problema, i često se ignoriše .

Može se reći da genetske predispozicije za dobijanje čira na želucu kod pasa nisu dovoljno ispitane.

Pored navedenih uzroka čira na želucu evo još nekoliko potencijalnih:

  • Jedenje stranih predmeta (pas je progutao strane predmete, najčešće igračke )
  • Alergija na hranu, pokvarena hrana (previše masna hrana, hrana koja nije pogodna za pse,)
  • Intolerancija na hranu
  • Voda zagađena bakterijama
  • Virusna ili bakterijska infekcija
  • Hronično oboljenje koje nastaje usled obostranog razaranja kore nadbubrežne žlezde (adisonova bolest)
  • Bolesti jetre ili bubrega
  • Hronični gastritis 
  • Hepatopatija (Sindrom pseće jetre, odnosno male šupljine koje su ispunjene tečnošću nazivaju se vakuole. Pored toga što služe za skladištenje ugljenih hidrata takođe se mogu napuniti mastima i otpadnim proizvodima.
  • Tumor u pankreasu
  • Šok 
  • Stres (bolest koju pokreću psihološki faktori, pored toga što važi i za čoveka,važi i za vašeg psa. Ako je pas pod stalnim stresom, telo će proizvesti više stomačne kiseline nego obično i na taj način oštetiti sluznicu želuca. Psi koji učestvuju u sportovima su u opasnosti, zatim gubitak vlasnika podstiče razvoj čira na želucu, promene u životnom okruženju, zato je potrebno konstantno posmatranje kako biste eliminisali moguće faktore stresa. )
  • Anemija (često ukazuje na unutrašnje krvarenje u organizmu vašeg psa)

Kako izlečiti čir na želucu kod pasa ?

Sa prvim simptomom potrebno je vašeg psa odvesti kod veterinara. Za lečenje čira na želucu potrebna je tačna dijagnoza koja će utvrditi da li su postojale neke prethodne bolesti.

Veterinar će odraditi sve moguće testove i dobiće pravu sliku oboljenja tj. kompletnu krvnu sliku kao i fizičko hemijski pregled urina. 

Dobijeni rezultati mogu pokazati anemiju, povišen azot u krvi, nizak nivo proteina koji je izazvan gubitkom krvi iz čira.

Pored ovih testova veterinar će odraditi i drugi niz pregleda:

  • Ultrazvuk abdomena i rendgen (utvrđivanje postojanja ili nepostojanja stranih tela u stomaku vašeg psa, moguće otkrivanje tumora-može se uzeti u obzir za pouzdanu dijagnozu), ispitivanje barijuma, radiografija, endoskopija.Veoma je važno da prilikom ultrazvučnog  pregleda,  pas ništa nije jeo od 22h i da ujutru ništa nije popio.
  • Metod palpacije( veterinar će dodirom određenih delova tela psa proceniti zdravstveno stanje)
  • Homeopatskim tretmanom psi će dobro odreagovati za utvrđivanjem uzročnika bolesti.
  • Gastroskopijom

Takođe potencijalnom sumnjom ili potvrđenom perforacijom (probijanjem čira na želucu) biće potrebna hitna hirurška intervencija i sama prognoza može biti loša za vašeg psa.

U većini slučajeva primena lekova najčešće dovodi do smanjena lučenja želudačne kiseline, smanjenje bola, smirivanje upale ukoliko postoji baterijski uzrok kako bi čir zarastao. 

Lekovi koji se često koriste u lečenju čira na želucu kod pasa isključivo prepisuje veterinar.

Veterinar će takođe preporučiti i promenu u ishrani gde će se smanjiti unos masne hrane za pse, a ubaciti nemasna i meka hrana.

Od posete veterinara, sa uspostavljenom dijagnozom i prepisanom dijetom vašem psu se daje samo voda u sledećih dvanaest sati – uskraćivanje hrane u ovom periodu je neophodno.

Nakon dvanaest sati možete otpočeti sa laganom dijetom u ishrani vašeg ljubimca, u malim porcijama. Ukoliko vaš pas ne povrati nastavite sa većim porcijama.

Izbegavajte davati hranu koja sadrži so, šećer, začine i veštačke arome, jer je to otrov koji može iznova iritirati sluznicu želuca.

Takođe se može preporučiti i upotreba prirodnih sastojaka za lečenje čira na želucu; najčešće je to koren sladića, aloe vera, lucerka, đumbir, klizavi brest, ehinacea.

Zatim kvercetin antioksidant koji se nalazi u biljnoj ishrani, l-glutamin, mogu ojačati imuni sistem i sprečiti stvaranje novog čira.

Navešćemo efekte nekoliko biljaka koji će pozitivno uticati na oporavak psa:

  • Koren sladića stimuliše rast ćelija i obnavlja sluznicu želudačne kiseline
  • Aloe vera olakšava povraćanje i pomaže da čirevi brže zarastu
  • Brest smiruje zaštitni sloj stomačnog zida
  • Med manuka( manuka je listopadna biljka koja raste u divljinama Novog Zelanda, pomaže psu da lakše probavi hranu zbog svog antibakterijskog dejstva, dobar je izbor, jer takođe pomaže u obnavljanju sluznice stomaka vašeg psa. Na komad hleba sa jednom kašikom meda manuka nahranite psa.

Primenom ovih sastojaka, kako bi lečenje bilo adekvatno obavezna konsultacija sa veterinarom!

Za odlazak kod veterinara izdvojte malo veću sumu novca. U zavisnosti od same težine bolesti, metoda snimanja ultrazvukom, gastroskopija, rendgen, koštaće vas nekoliko stotina evra. 

Pored toga ova bolest kod pasa može zahtevati hospitalizaciju i upotrebu određenih lekova. Da biste izbegli troškove u najboljem slučaju se preporučuje zdravstveno osiguranje psa koje će pokriti sve ono što zahteva lečenje. Ipak se radi o zdravlju vašeg ljubimca.

čir na želucu kod pasa lečenje

Oporavak 

Prosečno vreme lečenja čira na želucu kod pasa traje nekoliko nedelja, ukoliko je prognoza bolesti pozitivna.

Često može trajati i godinama, ukoliko je loša prognoza oporavka čira i koji je rezultirao perforacijom.

Pravilnom ishranom, vežbanjem, izbegavanje nepotrebne upotrebe NSAIDS smanjiće se rizik od oboljenja

Da bi se pas u potpunosti oporavio od bolesti, možete pomoći svom ljubimcu i učiniti sledeće:

  • Dajte male porcije hrane zaslađene medom
  • Hranite psa sa lako svarljivim proteinima (govedina, piletina)
  • Dajte pirinač ili pire krompir
  • Pokušajte sa biljnim čajevima kako bi se uznemireni stomak smirio, takođe zaslađene medom
  • Od lekova koristite aloe veru, klizavi brest, ječmenu travu itd.
  • Strogo izbegavajte davati vašem psu suvu hranu
  • Strpljenje i iskustvo (Prvenstveno se misli na ishranu. Dajte vašem psu male porcije, mnogi psi će dobro reagovati nakon pažljivog prelaska na suvlju hranu, zatim pokušajte sa mlakim čajem od kamilice)
  • Dijeta (dobra dijeta za izlečenje čira na želucu kod pasa je nemasna hrana u malim porcijama, pirinač  sa kuvanom piletinom( piletina bez kostiju) je odlična hrana prilikom zarastanja čira, posebno izbegavati kiselu hranu. Ukoliko vaš pas ima dovoljno vode u organizmu manje je verovatno da će hranu koju jede izazvati iritacije, što je ključno za sprečavanje nastanka čira. Takođe je važno ukoliko imate decu, čuvajte vašeg psa u nekoj izdvojenoj prostoriji ili ga dajte u odgajivačnicu, kako deca ne bi ugrozila zdravlje psa davanjem nedozvoljenih grickalica.)

Zaključak

Ne gubite svog prijatelja iz vida i ne zanemarujte bilo koji simptom! 

Hitnim reagovanjem možete produžiti zivot vašeg psa i spasiti ga smrti u krajnjem slučaju.

Naš tekst nema za svrhu da vas uputi da sami lečite svog ljubimca, niti se može koristiti kao veterinarski savet. Osnovna ideja je da vam pružimo što više informacija o čiru na želucu kod pasa i koje korake da preduzmete kako bi pomogli svom ljubimcu.

U komentarima ispod možete nam javiti da li je vaš pas ikada bolovao od čira na želucu i kako ste se ponašali prema njemu, koje vam je savete davao veterinar i kako je vaš pas reagovao na prethodno vedene tretmane, simptome ukoliko ih je ispoljavao?

Srećno!