Povraćanje kod pasa nije uvek za brigu i može se javiti iz mnogo razloga. Kada je vreme da se zabrinete i pomoć potražite od veterinara?
Neki od razloga ne treba da brinu, ali povraćanje kod pasa je ponekad znak ozbiljnog zdravstvenog problema koji zahteva hitnu veterinarsku pomoć.
Naučiti razlikovati šta može biti razlog za brigu, a šta ne, može biti nezgodno, ali važno je znati zašto psi povraćaju, kada bi trebalo da se zabrinete i šta možete učiniti da pomognete svom psu.
Ovaj vodič će vam pomoći da saznate uzroke povraćanja kod pasa, kao i da identifikujete vrste povraćanja.
Dobićete odgovore šta treba da radite u tom slučaju i kada je vreme da pozovete veterinara.
Kako da prepoznate povraćanje kod psa?
Povraćanje kod pasa započinje fazom mučnine u kojoj pas izgleda uznemireno.
Pas može lizati usne, sliniti i više puta gutati. Samo povraćanje uključuje snažne kontrakcije mišića stomaka, što dovodi do izbacivanja tečnosti, pene ili hrane.
Važno je razlikovati povraćanje od regurgitacije (vraćanja hrane). Regurgitacija je, s druge strane, izbacivanje neprobavljene hrane koja je obično tek dospela u stomak ili je još uvek u jednjaku. Često se javlja ako je pas prebrzo pojeo hranu.
Takođe ima tendenciju da se ponovo pojavi prilično brzo nakon obroka. Ovo nije toliko ozbiljno stanje kao povraćanje kod pasa.
Karakteristike koje pomažu u razlikovanju povraćanja kod pasa od regurgitacije uključuju:
- povraćanje kod pasa obično uključuje kontrakcije mišića stomaka i napor,
- regurgitacija se obično javlja brzo bez kontrakcija mišića stomaka,
- regurgitacija se često javlja odmah nakon jela.
Zašto moj pas povraća?
Psi različite starosti, rase i ponašanja mogu biti skloniji povraćanju. Takođe, na povraćanje kod pasa mogu uticati spoljni ili unutrašnji faktori.
Pred vama se nalazi lista mogućih uzroka povraćanja kod pasa, bilo da je akutno (kratkotrajno, iznenada) ili hronično (dešava se često tokom vremena):
- nagle promene u ishrani,
- nadimanje,
- tumor na mozgu,
- rak,
- zatvor,
- šećerna bolest,
- zagađena voda,
- pas prebrzo jede,
- vežbanje nakon jela,
- alergija ili netolerancija na hranu,
- gastritis,
- gastroenteritis (upala želuca i creva),
- gastrointestinalni čir,
- trauma glave,
- neželjeni efekti leka,
- toplotni udar,
- infekcije (bakterijske, virusne ili gljivične),
- zapaljenska bolest creva,
- toksini,
- crevni paraziti,
- oboljenje bubrega,
- oboljenje jetre,
- parvovirus,
- pankreatitis.
Povraćanje kod pasa može biti akutno i hronično. Upoznajte se sa razlozima zbog koji pas može patiti od akutnog i hroničnog povraćanja.
Akutno povraćanje kod pasa
Akutno povraćanje je nešto što dolazi iznenada i ne traje dugo. Evo nekoliko razloga koji mogu dovesti do akutnog povraćanja kod pasa:
Pokvarena ili otrovna hrana
Ukoliko pas pojede hranu koja je pokvarena ili otrovnu biljku doći će do pojave akutnog povraćanja kod psa. Ako je hrana koju pas jede izuzetno masna, to može dovesti do još jednog ozbiljnog stomačnog problema koji se naziva pankreatitis.
Zarazne bolesti
Povraćanje kod pasa može biti uzrokovano i određenim zaraznim bolestima, koje su češće kod mlađih pasa ili čak štenaca.
Jedan od uzroka povraćanja kod psa od zarazne bolesti je parvovirus, koji može biti vrlo ozbiljan. Najčešće se javlja kod štenaca koji su u okruženju drugih pasa.
Neke rase mogu biti podložnije parvovirusu, uključujući rotvajlere, nemačke ovčare, retrivere i labradore.
Paraziti
Paraziti takođe mogu izazvati povraćanje kod psa. Pas često ima parazite, a da vi to ne znate. Tada, odjednom, mogu početi da pokazuju simptome poput povraćanja.
Kontaminirana voda
Kontaminirana voda može izazvati poremećaj u stomaku kod pasa. Piće iz jezera sa cijanobakterijom (plavo-zelene alge) može biti smrtonosno. Kod psa se prvo može pojaviti povraćanje, ali teški slučajevi mogu preći u neurološke probleme i smrt.
Nadimanje
Povraćanje može izazvati nadimanje. Ovo stanje je akutno i opasno po život, a zahteva hospitalizaciju i agresivno lečenje psa.
Ako se stomak napuni vazduhom, to može prekinuti cirkulaciju i izazvati stanje šoka kod psa. Najčešće se javlja kod pasa velikih rasa, uključujući nemačke ovčare, doge, labradore i zlatne retrivere.
Ukoliko pas jede ili pije brzo može doći do nadimanja.
Hronično povraćanje kod pasa
Hronično stanje je ono koje traje dugo i dešava se često.
Hronično povraćanje kod pasa može biti frustrirajuće ako ne znate osnovni uzrok. Hronično povraćanje kod mladih pasa često je posledica parazita ili osetljivosti na hranu. Takođe može biti uzrokovano određenim bolestima kod pasa ili zdravstvenim problemima.
Za dijagnostikovanje problema često su neophodni rendgenski snimci, ultrazvuk ili biopsija.
Evo nekoliko najčešćih uzroka hroničnog povraćanja kod pasa:
Megezofag
Megezofag, koji predstavlja povećanje jednjaka, može biti uzrokovan nizom uslova koji mogu uticati na pse svih starosnih grupa.
Neki psi se mogu roditi s tim stanjem, jer se upravo tako formira njihov jednjak, dok kod drugih pasa ovaj problem može da se javi i tokom života usled određenih zdravstvenih problema.
Zapaljenska bolest creva
Hronično povraćanje takođe može biti uzrokovano inflamatornom bolešću creva.
Pankreatitis
Pankreatitis smo spomenuli kao akutni uzrok povraćanja kod pasa. Međutim, neki psi pate od hroničnog pankreatitisa, zbog čega su skloni stalnom povraćanju.
Šnauceri, škotski ovčari, jorkširski terijeri, pudlice i bišon frize genetski su skloni hroničnom pankreatitisu, što takođe može dovesti do dijabetesa.
Kako izgleda povraćanje kod pasa?
Jednom kada ste prilično sigurni da vaš pas povraća, možete da prepoznate i vrstu povraćanja, po izgledu i boji.
Ovo je značajno jer vrsta može pomoći u utvrđivanju uzroka povraćanja kod pasa.
-
Pas povraća žuto
Sadržaj povraćanja kod pasa žute boje je vrlo čest kada je psu prazan želudac, a žuta boja koju vidite je zbog izlučivanja žuči. To se najčešće događa usred noći ili ranih jutarnjih sati.
Može biti uzrokovano nakupljanjem kiseline ili bilo kojim drugim sistemskim stanjem koje uzrokuje mučninu na prazan stomak.
-
Beli i penasti sadržaj povraćanja kod pasa
Ova vrsta povraćanja kod pasa može da bude izazvana nakupljanjem želudačne kiseline.
-
Bistar i tečni sadržaj povraćanja kod pasa
Ako vaš pas povraća bistru tečnost, to može biti uzrokovano izlučivanjem iz želuca ili kada se u stomaku nakuplja voda. Često se to dešava kada pas pije vodu dok mu je muka.
-
Povraćanje krvi kod pasa
Krv u povraćanju kod psa uvek treba shvatiti ozbiljno. Ako boja sadržaja koji pas povrati ne pređe u crvenu, a povraćanje nije dugotrajno ili obilno, ružičasta nijansa nije uvek znak za uzbunu.
Međutim, ako u sadržaju koji pas povrati postoje krvni ugrušci ili sveža krv ove stvari mogu ukazivati na krvarenje u želucu ili gornjem delu tankog creva.
Krvarenje može biti rezultat čira, tumora ili trovanja. Sve ovo zahteva što hitnije lečenje kod veterinara.
-
Smeđ sadržaj povraćanja kod pasa
Ova vrsta povraćanja kod pasa može biti samo hrana iz jednjaka koja nikada nije došla do želuca da bi se svarila. Takođe, to može ukazivati na to da je pas jeo prebrzo i nije žvakao hranu ili je progutao puno vazduha gutajući hranu.
Ali, iako sadržaj smeđe boje može izgledati kao da je reč samo o vraćanju hrane, ponekad može ukazivati i na ozbiljniji zdravstveni problem.
Najbolje je pregledati sadržaj koji je pas povratio da biste utvrditi prirodu sadržaja. Tragovi krvi mogu ponekad izgledati smeđe boje.
- Zeleni sadržaj povraćanja kod pasa
Ova vrsta povraćanja može biti izazvana ukoliko pas jede travu, ali može biti i rezultat stezanja žučne kese pre povraćanja.
Trava je čest sastojak povraćanja kod pasa. Psi često jedu travu kada imaju uznemiren stomak, što ponekad može izazvati povraćanje.
-
Crvi u sadržaju povraćanja kod pasa
Crvi i drugi zarazni organizmi mogu izazvati povraćanje kod pasa.
Kada treba da odvedete psa kod veterinara?
Najvažnije je utvrditi kada je potrebno odvesti psa kod veterinara i kada je u redu lečiti psa kod kuće ili samo sačekati da povraćanje prođe.
Ako povraćanje traje manje od 12 sati, a vaš pas je živahan i ne odbija hranu i vodu, tada bi trebalo da bude sve u redu, ali svakako sačekajte i pratite situaciju.
Jedna od najvećih opasnosti kod povraćanja pasa je dehidracija. Vreme je da pozovete i posetite veterinara ako je vaš pas:
- štene ili stariji pas,
- pokušava da povrati ili se jave simptomi nadimanja, koje može biti opasan po život,
- povraća krv,
- povraća komade stranog predmeta,
- letargičan,
- manje mokri, što je znak dehidracije
- ima uvećan stomak (primećen kod ozbiljnijih uzroka povraćanja),
- odbija hranu,
- pokazuje znakove dehidracije (koža se ne vraća na svoje mesto nakon što je nežno povuče, suvi desni),
- ima dijareju sa povraćanjem (može brzo dovesti do dehidracije),
- ima već postojeće zdravstvene probleme,
- često povraća (hronično povraćanje),
- gubitak težine usled povraćanja kod psa.
Stvari na koje treba paziti, a koje takođe mogu da zahtevaju hitnu posetu veterinaru uključuju:
- povraćanje praćeno prolivom (naročito ako postane krvavo) ukazuje na situaciju koja može brzo dovesti do ozbiljne dehidracije koja može rezultirati potrebom za hospitalizacijom;
- pas postaje letargičan nakon povraćanja. Ovo bi moglo biti rezultat jakih bolova u stomaku ili grčeva zbog neravnoteže elektrolita. Ne želite predugo čekati bez veterinarske pomoći;
- vaš pas jede strani predmet, otrov za glodare ili nešto za šta sumnjate da je toksično. Ako nemate dovoljno sreće da ga sprečite da pojede strani predmet ili nešto toksično, možete odmah obavestiti veterinara o tome šta je to bilo i saznati koje korake je potrebno da preuzmete.
Ako vaš pas jednom povrati, a zatim nastavi sa svojim uobičajenim aktivnostima i normalno jede, velika je verovatnoća da nema potrebe za brigom.
Ako vaš pas povraća više puta ili se povraćanje ponavlja, morate odmah nazvati veterinara. Ukoliko je uz to pas letargičan, jasno vam je da je stvar ozbiljna.
Povraćanje je simptom mnogih ozbiljnih bolesti i komplikacija, a kao vlasnici dugujete svojim psima da to shvatite ozbiljno.
Ignorisanje povraćanja kod psa može imati ozbiljne, čak i fatalne posledice.
Utvrđivanje uzroka povraćanja kod pasa obično zahteva nekoliko koraka. Veterinar će vam postaviti pitanja o pristupu vašeg psa smeću, otrovima i toksinima, o nedavnim promenama u ishrani i da li vaš pas pokazuje bilo kakve druge simptome.
Veterinar će potom obaviti fizički pregled. Ako veterinar smatra da je potrebno, izvršiće sve dodatne analize, kao što su nalaz krvi, ultrazvuk, rendgen, endoskopska analiza, biopsija i testovi urina.
Kako sprečiti povraćanje kod pasa?
Mnogi uzroci povraćanja kod pasa ne mogu se sprečiti, ali manji broj može, ako sledite sledeća pravila:
- Ne menjajte ishranu svog psa naglo. Uvek koristite postepeni pristup. Iznenadne promene u ishrani čest su uzrok crevnih tegoba kod pasa,
- Nemojte da dajte svom psu igračke koje se mogu progutati ili sažvakati, to uzrokuje iritaciju ili blokadu gastrointestinalnog trakta,
- Nemojte da dajete kosti svom psu. I one su rutinski umešane u epizode povraćanja,
- Izbegavajte da psu dajete ljudske namirnice. Neke ljudske namirnice su zaista opasne za pse (npr. grožđe, suvo grožđe, čokolada, luk, beli luk i hrana sa visokim udelom masti).
- Ne dozvolite da vaš pas traži hranu tokom šetnje ili da ima pristup kantama za smeće.
Povraćanje kod pasa – terapija
Kada veterinar utvrdi uzrok povraćanja vašeg psa, on će prilagoditi plan lečenja na osnovu uzroka i stanja vašeg psa.
Samo povraćanje može stvoriti probleme poput dehidracije ili poremećaja ravnoteže elektrolita. Vaš veterinar će se pozabaviti ovim problemima lečenjem simptoma i u nekim slučajevima propisivanjem lekova protiv mučnine.
U većini slučajeva povraćanje kod pasa najefikasnije se leči injekcijama. To je najpouzdaniji način da se garantuje da lek ulazi u organizam psa i da se spreči dalje povraćanje kod pasa.
Povraćanje kod pasa se takođe može lečiti lekovima za kontrolu mučnine, lekovima koji pospešuju normalno kretanje crevnog trakta ili lekovima koji ublažavaju upale u crevima.
Veterinari će lečenje vašeg psa započeti injekcijom, a zatim će mu prepisati tablete protiv mučnine i povraćanja na svaka 24 sata tokom nekoliko dana kako bi bili sigurni da je povraćanje rešeno.
Ako je vaš pas dehidriran, možda će biti potrebno da psa odvedete kod veterinara radi davanja intravenskih tečnosti.
Pored ovih mera, veterinar takođe može preporučiti hranjenje vašeg psa lako svarljivom ishranom.
Povraćanje kod pasa može biti uzrokovano i upalom želuca, pa jedan od najčešćih tretmana uključuje hranjenje mekom ishranom (kuvana piletina ili bela riba, beli pirinač, slatki krompir ili gastrointestinalna dijeta koju veterinar propisuje), zajedno sa nekim lekovima za mučninu.
Voda treba da bude stalno dostupna i potrebna je da bi se sprečila dehidracija
Pas koji povraća nije nužno bolestan ili mu je potrebna hitna veterinarska pomoć. Ali ako vidite znakove zbog kojih verujete da nešto ozbiljno nije u redu, pozovite veterinara da utvrdi u čemu je problem i kako ga rešiti. Uskoro ćete se vratiti maženju psa, a ne čišćenju sadržaja koji povrati.