Šampon za pse za belu dlaku važan je kao redovna rutina kod nege krzna. Birajte pažljivo i usrećite svog ljubimca. Sledi vodič za kupovinu.
Ako imate ljubimca sa belim krznom i mučite muku da vaš pas bude čist i snežno beo baš uvek, šampon za pse za belu dlaku može biti rešenje vašeg problema.
Sigurno je da će ovaj šampon dati mnogo bolje rezultate od bilo koje druge vrste šampona za pse.
Naime, vlasnici belih pufnastih stvorenja sigurno znaju koliki problem može biti povratiti blistavost krzna kada se pas mnogo zaprlja ili kada nakon dugo godina dlaka počne da žuti.
I u potpunosti je razumljiv teret održavanja bele dlake bilo koje rase pasa, naročito onih pasa koji vole da se igraju napolju.
Naravno, svaki šampon za pse je dovoljno dobar da vaš ljubimac ponovo bude čist da ga primitie nazad u kuću, međutim.. Ponekad običan pseći šampon nije dovoljan da kuce sa belom dlakom zablistaju starim sajajem.
Ako do sad nije bilo rešenja, a probali ste razne savete prijatelja, možda vam baš ovaj tekst pred vama može pomoći u borbi sa vetrenjačama!
Na sreću svih vlasnika koji su se odlučili da gaje bele ljubimce, izmišljen je (i danas postoji na tržištu) šampon za pse za belu dlaku. On će vam sigurno pomoći u postizanju cilja, a i smanjiti često kupanje pasa.
Kako se ovaj šampon koristi, koliko često, kog je sastava i kako tačno deluje? Da li može imati štetne efekte i izazvati zdravstvene probleme vašem mezimcu?
Odgovore na sva ova pitanja saznajte u nastavku teksta.
Kakav je to šampon za pse za belu dlaku?
Vremenom se krzno vašeg snežno belog kućnog ljubimca obično oboji i potamni, dok u nekim slučajevima dobije i žućkasto-narandžaste tonove (da ne kažemo mrlje).
Baš poput otrcane prostirke, požutele i zaboravljene, dlaka belog psa vremenom će izgubiti sjaj usled upijanja UV svetlosti i izlaganju spoljnih faktora kao što su trava, blato, prašina…
Upravo zbog toga su stručnjaci razvili bogatu fuziju lekovitog bilja, jedinstvenu formulu voćnih ekstrakata i prirodnih sredstava za beljenje koji sinergijski deluju kao sredstvo za uklanjanje mrlja i prirodno beljenje dlake; dok u isto vreme štite kožu psa.
Kod pasa sa belom dlakom jedan od najčešćih problema je često prljanje (odnosno flekavo krzno u roku od nekoliko dana nakon kupanja). To je zbog igranja na otvorenom i čestog lizanja krzna.
Šampon za pse za belu dlaku je upravo namenjen za održavanje higijene, čišćenje i očuvanje zdrave dlake vašeg ljubimca.
Ne brinite, iako su neki šamponi za belu dlaku agresivniji, ima i onih koji ne sadrže izbeljivače i jake hemikalije, i potpuno su bezbedni za upotrebu.
Štaviše, mogu vratiti belinu dlake i blistav sjaj psu za veoma kratko vreme bez ikakvih posledica i oštećenja.
Napomena: Nemojte pokušavati da svog ljubimca kupate bilo kojim šamponom koji nije namenjen psima! Čak je i povremena upotreba ljudskog šampona na psima štetna i može dugoročno oštetiti kožu pasmine.
Takođe može imati i druge ekstremne štetne efekte poput opadanja dlake kod psa. Stoga, vodite računa i nikada nemojte koristiti sopstveni šampon za vašeg psa, čak i ako je organski!
Vaš dlakavi prijatelj ima viši nivo pH kože, a to samo znači da sve rase pasa imaju visoku osetljivost na kiselu prirodu šampona koji je namenjen za ljudsku upotrebu.
Važni su sastojci
Šampon za pse za belu dlaku, naravno, ima i posebnu specifikaciju (sastojke). Ali, kao što već rekosmo svi sastojci su bezbedni po zdravlje vašeg ljubimca.
Šampon za belu dlaku, uglavnom se pravi od prirodnih sastojaka kao što su voće i razno bilje koje pomaže u očuvanju beline dlake. Na tržištu možete pronaći šampone za kupanje pasa koji u sebi sadrže na primer:
- Limun (koji je poznat kao lekoviti antiseptik jer zaustavlja razmnožavanje bakterija. Takođe je poznat i kao prirodni izbeljivač dlake, a pre svega aroma limuna osvežava i umiruje. Limun, takođe može umanjiti ili ukloniti pege, čisti kožu i zatvara pore)
- Ulje čajevca (koristi se i protiv uboda insekata i slično. Služi kao antiseptik.)
- Šargarepu (koja je dobar izvor beta-karotena i vitamina A. Ekstrakt šargarepe pomaže u obnavljanju elastičnosti kože, održavajući je glatkom i mekom)
- Pepermint (antiseptik koji stimuliše vlasište. Obično se ubacuje u stimulativne šampone, balzam za pse i tonike za dlaku).
- Anis (antioksidans koji sadrži flavonoide i masne kiseline. Daje elastičnost koži i stimuliše rast dlake).
- Aloe vera ( deluje protivupalno, antibakterijski i osvežavajuće. Ublažava svrab. Pomaže u zarastanju rana. Pomaže u odbijanju komaraca, buva i krpelja. Takođe, pomaže u nezi i posvetljivanju dlake, a takođe i u opuštanju.)
- Ruzmarin (pomaže u sprečavanju gubitka dlake i dodaje sjaj. Takođe se koristi kao sredstvo za obnavljanje dlake. Deluje antibakterijski, a koristi se i protiv peruti. Prirodni je antiseptik, dezodorans, ovlaživač, stimuliše rast dlake)
- Žalfiju (ako se umasira u kožu, žalfija pomaže u suzbijanju peruti i gubitka dlake. Inhibira rast bakterija i gljivica. Može se primenjivati na ujede insekata i ima antioksidativna svojstva.)
Ovo su samo neki od sastojaka koje šampon za pse za belu dlaku može da sadrži. Mnogi proizvođači se danas zarad očuvanja klijenata i što boljeg plasmana na tržištu utrkuju ko će imati što kvalitetnije preparate.
Tako da se u proizvodnji može koristiti najneverovatnije voće, povrće i bilje kombinovano u mirisnom šamponu za belu dlaku. Ovo je činjenica koja vam garantuje da će se vaš pas zaljubiti u miris šampona i jedva čekati vreme kupanja svaki put.
Prednosti…
Ovi specijalni šamponi, između ostalog, uglavnom sadrže izbeljivače.
U pitanju su sintetičke hemikalije koje se dodaju šamponima. Oni, naime, transformišu UV zrake kako bi pojačali plavu nijansu, a smanjili žutu, kako bi krzno psa delovalo belje.
Upravo to sredstvo za izebljivanje je glavna karakterisitka koji šampon za pse za belu dlaku izdvaja od drugih šampona za životinje. Ali ne brinite, izbeljivače koje ovi šamponi sadrže su napravljeni na siguran, neškodljiv način za kućne ljubimce.
Neće izazvati ni najmanje neugodnosti, zbog bogate fuzije hranljivih prirodnih ekstrakata.
Šampon za pse za belu dlaku takođe, ima idealan sastav i za kućne ljubimce sa eventualnom kožnom iritacijom (svabom, suvom i osetljivom kožom).
Najveća prednost je što šampon ne sadrži opasne i toksične boje ili materije koje mogu oštetiti kožu vašeg ljubimca. Mogu dalje da izazovu opekotine i svrab.
Uglavnom su bez sulfata, parabena i toksina, što znači da više nikada nećete osećati strah kupajući psa nečim štetnim.
Šampon za pse za belu dlaku, jednostavno daje biserni sjaj vašem najboljem prijatelju, dugotrajniji od bilo kog drugog sličnog proizvoda – isprobajte i uverite se sami!
A veoma je obogaćen mirisima, tako da kada jednom otvorite čep, spremite se za opijajuću mešavinu aroma koja dolazi iznutra. Limun (koji je uglavnom glavni sastojak) i kombinacija različitog bilja će vašoj kuci pružiti neverovatnu opuštajuću aromu, pa će kupanje izgledati kao boravak u spa centru.
Ove šampone danas možete pronaći u bilo kom pet šopu i prodavnicama koje nude proizvode za kućne ljubimce.
Šampon za belu dlaku može znatno smanjiti i ublažiti pojavu žutih nijansi koje nastaju usled vremena i prljavštine.
Kako ovaj šampon u stvari deluje?
Šampon za pse za belu dlaku deluje kao antioksidans i regenerativno sredstvo. Pomaže u sprečavanju promene boje dlake i obnavlja, zadržava i pojačava svetlu boju dlake vašeg ljubimca.
Optičko pojačanje beline (transformisanje UV zraka) kod ovog šampona postiže se prirodnim titan-dioksidom koji sadrži.
Ovj sastojak se apsorbuje na vlakna dlake i povećava stepen rasipanja svetlosti, čineći krzno vrlo mekanim i bez masnoće.
Šampon za pse za belu dlaku ne nagriza i ne uništava dlake.
Rezultat je zapanjujuće svetlo belo krzno koje redovnom upotrebom šampona postaje sve lepše.
Šamponi za belu dlaku na ovoj bazi imaju vrlo blago dejstvo u poređenju sa ostalim vrstama šampona za beljenje, i mogu se koristiti često jer hidriraju kožu i dlaku.
Danas je za pse dostupno nekoliko različitih vrsta šampona za belu dlaku. Najbolji odabir ćete napraviti uz konsultaciju svog veterinara i naravno u zavisnosti od toga šta pokušavate da postignete.
Postoje i jači, agresivniji šamponi ukoliko je potrebno ukloniti neku uporni fleku sa krzna.
Vrste šampona
Evo koje još vrste šampona za belu dlaku možete pronaći na tržištu:
- Takozvani bluing šamponi
- “Bistri” šamponi za pročišćavanje dlake
- Enzimski
- Izbeljivač
- Šampon za bojenje
Bluing šamponi
“Bluing” ili plavi šamponi su takođe, još jedna vrsta blažih šampona za belu dlaku. U većini slučajeva zapravo ne uklanjaju jake mrlje sa krzna, iako su obično sjajni šamponi za uklanjanje nečistoća.
Ovi šamponi zapravo sadrže plave ili ljubičaste boje koje dodaju pojačivače dlaci koju ljudsko oko doživljava kao belu, čineći dosadan, uprljani sloj krzna živahnijim.
Plava boja takođe teži da sakrije blago žutilo koje se može pojaviti na krznu od urina ili lizanja, kao i na delovima krzna koja su oštećena od sunca.
Za krzno koje nije drastično promenilo nijansu, ali mu je potrebno poboljšanje i osveženje da bi izgledalo lepše, plavi šamponi su najbolji izbor.
Bistri šamponi
Tzv. bistri šamponi zaista dobro uklanjaju mrlje, ali opet su grublji od ostalih šampona ove vrste. Šamponi za pročišćavanje dlake su registrovani na pH od 9-10 koji je visok.
Aktivni sastojak većine ovih, da kažemo, pročišćivača je sirćetna kiselina, koja takođe pomaže u brzom uklanjanju fleka sa krzna.
Dobar bistri šampon treba koristiti iskljkučivo samo kada su prisutne izražene mrlje po krznu ili kada se rutinski koristi puno pomagala za oblikovanje frizure ljubimca.
Razlog zašto je PH visok je to što olakšava otvaranje folikula dlake i kao rezultat toga pigmenti koji su tamniji mogu se ukloniti lakše i brže.
Enzimski šamponi
Enzimski šamponi, koriste enzime dizajnirane da „jedu“ ili rastvaraju proteine, a to uklanja ili umanjuje mrlje od urina, krvi, suza i pljuvačke. Najbolje rade kada se zagreju na najvišu temperaturu koju pas može podneti.
Zatim se nerazređen šampon nanosi na obojeno mesto i ostavi se da odstoji nekoliko minuta, a zatim sledi ispiranje.
Šampon za izbeljivanje
Šamponi za izbeljivanje su nešto neuobičajeniji od ostalih šampona za belu dlaku. Kod ovih proizvoda prisutan je peroksid u određenoj količini.
Šampon za izbeljivanje je oštra vrsta šampona ili gela koji uklanja fleke i mrlje sa krzna. Nakon upotrebe ovog proizvoda apsolutno MORATE korisititi regenerator za krzno sa dubinskim delovanjem.
pH kod ovog šampona je u opsegu od 8 do 10.
Opet, da bi se olakšalo otvaranje folikula kako bi se omogućilo uklanjanje molekula boje koji se nalaze u korteksu dlake, čineći krzno ponovo belim.
Šampon za bojenje
Postoji i šampon za bojenje koji prekriva mrlje bojenjem dlake i na taj način čini krzno beljim nego što jeste.
Ovi šamponi uklanjaju “žutilo“ koje se na krznu može pojaviti usled nakupljanja hlora i štetnog zagađenja okoline s kojom pas svakodnevno dolazi u kontakt, uključujući i dim cigareta (ukoliko su vlasnici pušači).
Ovaj šampon ima visoku pH vrednost, tako da zapravo otvara kutikulu dlake, uklanja čestice koje izazivaju promenu boje, kako bi bela postala živahnija i blistavija.
Prilično dobro uklanja i mrlje od urina i lizanje, kao i gline i trave.
Međutim, šampon za bojenje je dosta grub i ako ga koristite, nakon upotrebe potrebno je da krzno psa tretirate i dubinskim regeneratorom.
Ne peporučuje se česta upotreba, već samo kada vam je potrebno ozbiljno uklanjanje žutila sa krzna ili mrlje!!
Pre upotrebe ovog šampona, temeljno okupajte psa njegovim omiljenom običnim šamponom, jer ga šampon za bojenje neće dovoljno očistiti od prljavštine i dezinfikovati.
Napomena: SVI šamponi, posebno oni sa bojama, enzimima ili izbeljivačima, mogu ostaviti ozbiljne posledice ako dođu u kontakt sa očima vašeg ljubimca. Prema tome, izbegavajte predeo oko očiju po svaku cenu!
Zaključak!
Kada je već u današnje vreme moguće, ne dozvolite da vaš pas ima prljav, dosadan i nezdrav izgled dlake. Pronađite najbolji šampon za pse za belu dlaku, a u tome vam može pomoći i veterinar.
Ovaj šampon vam garantuje da će vaš pas uvek imati čisto, svilenkasto i glatko krzno. Ne zavaravajte se da izbor šampona nije od velike važnosti.
Zapravo je cela poenta u izboru najefikasnijeg šampona za pse, a ne i najjeftinijeg!
Šampon se bira prema veličini rase pasa, vrsti i boji dlake vašeg psa. Neki od novijih šampona (blažih) se mogu koristiti češće. I to tako što psa regularno okupate celog, odnosno, možete tretirati celu dlaku.
Šamponi koji sadrže malo agresivnije izbeljivače, mogu se koristiti samo kada je neophodno i to tako što psa prvo okupate običnim šamponom za pse, a nakon toga šampon za beljenje dodate samo na ciljano mesto (područje na kome se nalazi fleka, mrlja).
Uvek se možete obratiti svom veterinaru za savet, on će vam preporučiti šampon koji vam je potreban za ono što konkretno želite da postignete.
A isto tako će vam najbolje objasniti kako se sredstvo upotrebljava.
Napominjemo da tekst ne pruža stručne veterinarske savete i nema svrhu da vas uputi da sami tretirate bilo koje stanje vašeg ljubimca.
Ideja jeste da vas upoznamo sa određenim proizvodima koji se koriste u svrhu poboljšanja izgleda krzna vašeg ljubimca. Za sve nedoumice i dodatne informacije posavetujte se sa stručnim licem.